Drewniany blat w kuchni, czy wymaga specjalnego traktowania?

drewniany blat w kuchni czy wymaga specjalnego traktowania
2020-06-02

Każdy pragnie by jego mieszkanie było piękne, wyjątkowe i zachwycało odwiedzających je gości.
U większości polskich rodzin sercem domu jest kuchnia, miejsce gdzie spędza się większość dnia, nie tylko na przygotowywaniu potraw na obiad, ale i wypiciu porannej kawy czy zjedzeniu śniadania. Dlatego dla wielu ważny jest jej wystrój jak i funkcjonalność. Przy planowaniu remontu wertujemy strony w katalogach, w poszukiwaniu natchnienia na stworzenie oryginalnego i unikatowego wnętrza. Podążając za panującymi trendami w projektowaniu wystroju pomieszczeń, prędzej czy później natrafimy na drewniany blat kuchenny. 

Drewniane blaty kuchenne są obecnie dość pożądanym elementem wystroju, nie tylko z powodu tego jak pięknie się prezentują, ale również dla tego ze wprowadzają w pomieszczeniu specyficzny klimat są bardziej naturalne i ekologiczne. Blat z drewna klejonego jet bardzo wytrzymały i odporny na skręcanie czy zginanie. Dodatkowo samemu można zdecydować z jakiego drewna będzie on wykonany, czy będzie to dąb, buk, jesion,akacja a może coś bardziej egzotycznego jak chociażby bambus, opcji jest wiele.

Decydując się na montaż drewnianego blatu w kuchni, musimy jednak brać pod uwagę fakt iż wymagał on będzie od nas dodatkowego nakładu pracy. Blat z drewna wymaga specjalnego traktowania, jeśli chcemy utrzymać go w dobrym stanie, by służył nam długie lata, trzeba należycie o niego zadbać. Blat w formie surowej można zabezpieczyć na dwa sposoby:
• lakierowanie, co sprawia iż powierzchnia staje się gładka, łatwa w utrzymaniu czystości, chroni przed wnikaniem wilgoci, ale jest mało odporna na wysokie temperatury i szybko się ściera
• olejowanie, gdzie olej specjalnie do tego przeznaczony, wnikając w głąb drewna zabezpiecza je przed wilgocią i działaniem wysokich temperatur.

Codzienna pielęgnacja blatu drewnianego, sprowadza się do przecierania go delikatną, dobrze odciśniętą bawełnianą szmatką i powycieraniu do sucha. Pamiętać należy o używaniu desek do krojenia i podkładek pod gorące naczynia. Jeżeli powierzchnia blatu będzie bardzo zniszczona, należy zedrzeć mechanicznie (zeszlifować) wierzchnią warstwę, odkurzyć z pyłu i wykonać olejowanie lub lakierowanie. Tego typu konserwacja, powtarzana regularnie sprawi, iż blat pozostanie zadbany, ładny i będzie cieszył nasze oko przez długi okres czasu.

Jeśli potrzebujesz pomocy w aranżacji kuchni, skontaktuj się z biurem projektowym w Tarnowie, które fachowo doradzi i zaprojektuje kuchnię marzeń.